- Hoe meer megapixels, hoe beter de kwaliteit
- Acht megapixels is twee keer de resolutie van vier
- Digitaal loopt achter op analoog
- Je hebt minstens zes megapixels nodig om af te drukken op A4
- Een compactcamera is net zo goed als een spiegelreflex
- Hoe meer megapixels, des te minder ruis
- Een acht megapixel-camera is beter dan een vier megapixel-camera
- Er is behoefte aan (consumenten)camera’s met meer dan acht megapixels
- 23 megapixels is meer dan 5600 × 4100 pixels
- Voor een afdruk op 10x15cm heb je minstens twee megapixels nodig
Uit een onderzoek van Computer X blijkt dat elk van bovenstaande punten onjuist is. In een uitgebreid artikel ( dat gratis te lezen is op www.computerx.nl ) wordt verslag gedaan van een test met vier compleet verschillende camera’s variërend van vier tot acht megapixels. Hieruit blijkt dat het aantal megapixels weinig tot niets zegt over de beeldkwaliteit, omdat dit meer afhankelijk is van de grootte van sensor, de lens en de nabewerking van de camera. In de test scoort de acht megapixelcamera het slechts, mede veroorzaakt door grote hoeveelheid ruis dat veroorzaakt wordt doordat meer pixels op een kleine sensor een hoger signaal vereisen en dus meer hitte veroorzaken (hitte=ruis).
Naast het testgedeelte wordt in het artikel zeer veel aandacht besteed theoretische achtergronden over megapixels, resoluties en sensoren. Hier wordt onder andere uitgelegd dat de stap van twee megapixels naar acht ‘slechts’ een verdubbeling van de resolutie is (+-3500x2300 ten opzichte van 1600x1200 pixels) en dat 137 megapixels de absolute bovengrens is; dit staat gelijk aan afdruk op 300 dpi op A0 (1 m2).
Verder worden in het artikel diverse fabrikanten aan het woord gelaten die een reactie geven. Zij zeggen onder andere: ‘Het nut van consumentencamera’s met acht miljoen pixels of meer is te verwaarlozen’ en ‘Meer pixels aan camera’s toevoegen omdat het marketingtechnisch lekker bekt, is natuurlijk een zwaktebod.’
Het volledige artikel is te lezen op www.computerx.nl
Noot voor de redactie:
Computer X is een weblog met nieuws, artikelen, columns en interessante weetjes over ICT, computers en digitale fotografie. De redactie plaatst met regelmaat nieuwe ‘blogs’ met een persoonlijk tintje en zowel exclusieve artikelen, als (eigen) stukken die eerder in bladen gepubliceerd zijn. Sinds 1 januari 2005 (heden) is de site geheel vernieuwd.
Het artikel is hier rechtstreeks te vinden
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met redactie@computerx.nl