Amsterdam, 30 september 2013
De Nederlandse economie krimpt in oktober met 1,6 procent, vergeleken met een jaar geleden. Dat voorspelt De Stand van Nederland, de barometer voor de economie van Z24.nl.
“De krimp neemt iets af, maar groei is nog niet in zicht”, zegt Arend van den Berg, hoofdredacteur van Z24.
De raming voor september stelt de barometer positief bij: van -1,9 naar -1,6 procent, vergeleken met een jaar eerder.
Het blijkt dat de voorzichtige lichtpuntjes per saldo nog onvoldoende effect sorteren. Inkoopmanagers zien een duidelijke opleving. De Nevi-index groeide van 50,8 naar 53,5 (een getal boven de 50 duidt op groei). Ook zijn consumenten iets minder somber over de economie, meldt ING.
Maar tegelijkertijd blijft het energieverbruik dalen (Tennet) en houdt de rampspoed in de auto-verkopen aan (-13 procent), aldus Bovag
Ook de Nederlandse uitzendbranche kan nog geen plus noteren, blijkt uit cijfers van ABU. Al maanden krimpt het aantal uren vergeleken met een jaar geleden rond de 5 procent. Elders in Europa trekken de uitzendmarkten al wel weer aan.
Positief is wel dat de industrie het iets minder slecht doet met een daling van 3 procent. De industrie is zogeheten vroegcyclisch: herstel zou het eerst in deze sector zichtbaar moeten zijn.
Herstel onzeker
Met deze cijfers blijft het onzeker of de door het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde groeiherstel in het derde en vierde kwartaal van dit jaar gaat plaatsvinden. Let wel: het gaat hier om een groeiraming ten opzichte van het voorgaande kwartaal - en dus niet vergeleken met een jaar eerder, zoals de Stand van Nederland - die vanaf het derde kwartaal licht positief zou moeten worden.
De dalende inflatie kan wel een steuntje in de rug zijn: de btw-verhoging van een jaar geleden is nu wel in prijzen verwerkt. Nu de lonen in de marktsector voor het eerst sinds 2 jaar harder stijgen dan de inflatie, verliest de doorsnee consument nauwelijks aan koopkracht: een half procent vergeleken met 1,25 procent dit jaar en 2,4 procent in 2012.
De afgelopen jaren hielden Nederlanders voorzichtigheidshalve de hand op de knip. Als hun crisisgevoel afneemt, kan dat de economie een extra zetje geven bovenop de aantrekkende export. Die profiteert van een oplevende economie in Amerika en Europa. Maar geen econoom voorziet een spectaculair herstel. Het CPB houdt het voor héél 2014 een een groei van 0,5 procent, met grote slagen om de arm.
Meer informatie, niet voor publicatie
Arend van den Berg, hoofdredacteur, tel. 06 – 50 20 63 08
Over De Stand van Nederland
De Stand van Nederland voorspelt maandelijks de groei of krimp van de Nederlandse economie. De barometer is een initiatief van Z24, de site voor zakelijk nieuws. Het onderliggende model is op verzoek van Z24 ontwikkeld door de Vrije Universiteit in Amsterdam, vakgroep econometrie. Gelanceerd in september 2011 bevat het model 24 binnen-en buitenlandse datasets met een bewezen voorspellende waarde voor de conjunctuur, zoals elektriciteitsverbruik, autoverkopen, en uitzenduren. Door het gebruik van deze actuele cijfers kan De Stand van Nederland eerder dan officiële instanties een beeld schetsen van de Nederlandse economie.
De Stand van Nederland is opgebouwd uit gegevens van onder andere ABU, Bovag, Bureau of Labor Statistics, CBS, de Nederlandsche Bank, ECB, Eurostat, IFO, ING, Kadaster, NEVI, ING, NYSE Euronext, OESO, Tennet.