Alle methoden op een rij
In juni is de tweede druk van het boek “Wegwijzer voor methoden bij Enterprise-architectuur” verschenen. Geschreven door de afdeling Architectuur van het Ngi en uitgegeven bij Van Haren geeft dit boek een volledig overzicht weer van alle leidende architectuur methoden wereldwijd. De open Dragon1 Enterprise Architectuur methode is een van de elf onderzochte methoden. De auteurs maken gebruik van een vergelijkingsmodel waarbij de methoden worden beoordeeld op de aspecten denkwijze, werkwijze, beheer- en exploitatiewijze eigenaar, beheer- en exploitatiewijze gebruiker, representatie- en modelleerwijze en ondersteuningswijze. De ondersteuningswijze van Dragon1 valt daarbij op vanwege de beschikbaarheid van gelijknamige webbased tools die het werken met Dragon1 en het creëren van visuele enterprise architectuurproducten ondersteunen.
Visualiseren leidt tot grote voordelen
Mark Paauwe, CTO van The Dragon1 Software Company en vanaf het begin betrokken bij de ontwikkeling van de open Dragon1 Enterprise Architectuur methode: “Juist de combinatie van tool en methode levert op dit moment zeer veel interesse op, omdat de resultaten van architectuurprojecten waarbij Dragon1 gebruikt is zo positief zijn. De betrokkenheid van stakeholders, zoals CFO’s en CIO’s bij Enterprise architectuur, het daadwerkelijk ondersteunen van beslissingen met visualisaties, de veel kortere doorlooptijd en meer effectieve tijdsbesteding van architectuurtrajecten bewijzen de waarde van Visuele Enterprise architectuur met Dragon1.”
Ontwikkeling in lijn der verwachting
Marijn Driel, verantwoordelijk voor het hoofdstuk over Dragon1 en Information & Business Architect bij Capgemini: “Dragon1 heeft een groot voordeel ten opzichte van andere methoden. Namelijk het centraal stellen van de boodschap die opdrachtgevers, geholpen door de architect, over moeten brengen. Visualisaties met Dragon1 helpen met het benadrukken van de essentie van deze boodschap. Er is over alle aspecten van visualisaties nagedacht. Architecten kunnen met Dragon1 iets zichtbaars neerzetten en de communicatie met directie en management verbeteren.”
Ten opzichte van 2009 heeft Dragon1 grote stappen gezet als methode. “Dit heeft mij echter niet verrast, het ligt in eerder in de lijn der verwachtingen. Het op consistente wijze maken van visuele middelen als posters is een uitdaging voor architecten. Er is geen enkele andere methode die dit ondersteunt, met uitgewerkte visuele middelen als posters en ontwerpboeken, waarbij het juiste detailniveau voor het doel wordt belicht. Architecten hebben de sterke neiging volledigheid na te streven. Maar dit verzand vaak in te veel details, waardoor communicatie met verschillende stakeholders moeilijk wordt. Dragon1 geeft hier concrete instrumenten voor en bevordert het samenwerken met de opdrachtgever. ‘Het juiste plaatje’ maken, daar draait het om. Nu is ook de ondersteunende tooling aanwezig in de vorm van de Dragon1 EA tools.”
Ambitieus
“De hoge scores in het vergelijkingsmodel reflecteren het ambitieniveau van Dragon1. Met de erkenning door The Open Group en de globale focus heeft Dragon1 mooie stappen gezet en een duidelijke rol in het landschap van Enterprise architectuur methoden. Nu is de architectuurcommunity aan zet”, voegt Marijn Driel toe.
Freud voor IT
Arjen Santema, een van de auteurs en consultant tactical information management bij het Kadaster: “Je ziet
een ontwikkeling in de methoden waarin visualisaties belangrijker worden.” Op de vraag waarom zo veel methoden hun oorsprong hebben in Nederland antwoordt Santema: “In de Europese cultuur zit, meer dan in de Angelsaksische cultuur, de drang om achtergronden van zaken te doorgronden. Hierdoor staan we ook meer open voor architectuur. Enterprise architectuur is Freud voor IT.”
Over Ngi, Platform voor ICT-Professionals
Ngi biedt een platform voor ICT-professionals waar leden hun kennis kunnen verdiepen en hun netwerk kunnen onderhouden. Ngi is een beroepsvereniging voor ICT-professionals, die vanuit hun houding en gedrag bereid zijn hun ervaring en kennis in de volle breedte te delen met andere leden, waardoor tegelijkertijd het individuele specialisme zich nog verder verdiept. Ngi s een (inter)actieve vereniging waar onderlinge contacten een belangrijke rol spelen.
Over Dragon1
De open Dragon1 Enterprise Architectuur methode wordt beheerd door de Dragon1 Architecture Foundation. Dit heeft als voordeel dat de methode 'open' blijft en dat de methode zich kan blijven doorontwikkelen. Tevens verzorgt deze officiële stichting certificering- en accreditatietrajecten.
The Dragon1 Software Company is verantwoordelijk voor ontwikkeling en verkoop van de Dragon1 EA tools: Dragon1 Solution Architect, Dragon1 Business Architect en Dragon1 Enterprise Architect. Deze webbased architectuurtools ondersteunen het maken van Enterprise Architectuur visualisaties teneinde de communicatie van visie, beleid, en strategie rond business transformaties te communiceren met directie en management van organisaties om daarmee beslissingen te faciliteren.
Contact
Mark Paauwe, CTO The Dragon1 Software Company
+31 (0) 6 284 17 269 /
mark.paauwe@dragon1.com
www.dragon1.com