AMSTERDAM, 20080508 -- De 'claim' van Register.nl dat wij een doorbraak in digitaal factureren hebben bereikt wordt door een aantal mensen in twijfel getrokken. Onze reactie treft u hieronder. Register.nl heeft enkele dagen geleden bij de lancering van digitaal factureren voor het MKB gesproken van een nieuwe standaard. Door sommigen wordt dit vertaald naar een doorbraak, maar dat hebben wij niet gezegd. Er zijn wel partijen die eerder claimden een doorbraak te hebben bereikt. In die gevallen ging het echter steeds om een eigen oplossing, in een eigen specifiek dataformaat.
Register.nl ontving veel e-mails over andere claims. In zeven gevallen bleek het te gaan om e-mails afkomstig van medewerkers van bedrijven die eerder 'oplossingen' voor digitaal facturen annonceerden. Geen van die oplossingen maakt gebruik van een open dataformaat voor de digitale facturen, waardoor de uitwisseling van digitale facturen beperkt blijft tot de eigen relaties van de aanbieders.
Voor een generieke oplossing voor digitaal factureren is een open standaard voor het dataformaat nodig, waarmee elke softwareontwikkelaar kan werken.
Register.nl heeft gekozen voor XBRL als dataformaat voor digitale facturen. Dat is een open standaard, dus vrij te gebruiken. Overheden, banken en bedrijven in steeds meer landen kiezen voor XBRL. In Nederland worden de aangiftes en jaarstukken in XBRL gemaakt. Dan lijkt een keuze voor XBRL voor digitale facturen logisch. Het lijkt in elk geval niet slim als alle bedrijfsinformatie in een bepaald formaat is, om dan voor facturen een ander formaat te nemen. Bovendien is veel software al geschikt gemaakt voor XBRL en zullen eind dit jaar alle bekende leveranciers van boekhoudsoftware zijn overgestapt op XBRL.
Een doorbraak? Dat moeten wij afwachten.
Een nieuwe standaard? Defacto.
Over Register.nl Register.nl is een project van de Bedrijvendatabank. De Bedrijvendatabank biedt het MKB sinds 1995 de ene na de andere innovatieve IT-oplossing. Zo bedachten wij als eerste een online platform voor fusie en overname, en introduceerden internetboekhouden in Nederland. Voor het online produceren van de jaarrekening ontwikkelden wij de Virtuele Accountant. Om ondernemers zelf kantongerechtzaken te kunnen laten voeren ontwikkelden wij de online dagvaarding.
Over DigiNotar Register.nl heeft een meerjarige overeenkomst gesloten met DigiNotar voor authenticatie, beveiliging en gecontroleerde aflevering van elektronische én digitale facturen.
DigiNotar houdt zich in Nederland al tien jaar bezig met oplossingen voor identificeren, bewijzen en bewaren bij het gebruik van internet. Sinds november 2003 staat DigiNotar bij de OPTA geregistreerd als leverancier van gekwalificeerde certificaten conform de wet op de elektronische handtekening. In mei 2004 is DigiNotar gecertificeerd conform schema TTP.NL tegen de ETSI 101 456 norm en tevens toegelaten tot het programma PKI voor de overheid.
Werkwijze Op Register.nl gemaakte facturen worden door Register.nl omgezet naar XBRL en verzonden naar DigiNotar. Middels een digitaal certificaat van DigiNotar wordt de factuur van een elektronische handtekening voorzien (van wie is de factuur) en tevens beveiligd (de factuur kan niet meer worden gewijzigd). DigiNotar verzendt de factuur met MailProof. De factuur wordt daarmee als het ware aangetekend verzonden. Het bedrijf dat de factuur verstuurt krijgt zekerheid over de aflevering van de factuur. Register.nl koppelt aan de factuur een ontvangstbevestiging áls en dát de factuur is aangekomen. Deze getekende bevestiging kan als juridisch bewijs dienen van de aflevering. Desgewenst kan een notariële verklaring worden afgegeven. De factuur wordt bij DigiNotar minimaal 7 jaar bewaard in een digitale kluis.
Noot voor redacties:
Voor meer informatie:
Hans van Heertum
020-6113553
heertum@register.nl