Er is de laatste dagen nog al wat ophef ontstaan over de undercoveroperatie van SBS6 waar een journalist zich voordeed als medewerker en ongezien een nepbom in een vliegtuig wist te krijgen. Operationeel directeur Ad van Rutten van Schiphol vertelde bij Pauw & Witteman dat de problemen voor de zomer zijn opgelost met het plaatsen van extra irisscanners. Schiphol directeur Gerlach Cerfontaine noemde het incident een doodzonde.
“Een absolute schijnveiligheid. Paniekvoetbal ten top,” reageert Menno Stijl, directeur van
The Authentication Company boos. “Er is niets mis met irisscans of andere vormen van biometrie maar door dit ad hoc in te zetten, brengt het de veiligheid van de luchthaven juist omlaag. Levensgevaarlijk en ondoordacht!”
Structureler aanpakken
Menno Stijl die al zo’n tien jaar op hoog niveau bedrijven adviseert hoe zij hun authenticatie- en identificatieprocedures op orde moeten krijgen, vindt dat Schiphol een procedure- en cultuurprobleem heeft dat veel structureler moet worden aangepakt. The Authentication Company adviseerde en implementeerde in de afgelopen jaren structurele authenticatieoplossingen bij organisaties als de Hoge Raad, waterleidingbedrijf PWN, het CBS en financiële instellingen als de ING Bank.
Pavlov-reactie
“De Pavlov-reactie op deze uitzending is exemplarisch voor hoe er tegen toegangscontrole wordt aangekeken. Ergens ontstaat een probleem wat naar buiten komt en men gaat gelijk allerlei ad hoc maatregelen nemen om het gat te dichten. Zo ontstaat in de praktijk een lappendeken aan oplossingen waar niemand meer het overzicht over heeft. Daardoor ontstaat een vals gevoel van veiligheid die misschien nog wel gevaarlijker is dan een loslopende journalist, terrorist of crimineel.”
Stijl legt uit dat nu de situatie is ontstaan dat iedereen er binnen de veiligheidszones vanuit gaat dat een persoon binnen die zone wel geautoriseerd zal zijn. Stijl: “Er zijn toch goede toegangscontroles, wordt er gedacht. De rest van het geautoriseerde personeel let dus niet meer op mogelijke indringers. Daar zit een cultuurprobleem dat moet worden aangepakt. Iedereen binnen de safety area heeft als taak waakzaam te blijven.”
Over The Authentication Company
The Authentication Company is één van de weinige gespecialiseerde partijen in Nederland als het gaat om access control. In de afgelopen tien jaar heeft men met succes organisaties als ING, de Hoge Raad en waterleidingbedrijf PWN voorzien van deugdelijke fysieke en logische toegangssystemen. Er wordt hier altijd gekozen voor een integrale visie op de problematiek. Dit in tegenstelling tot de enkelvoudige oplossingen die tot dan vaak werden ingezet.
Menno Stijl is de komende dagen beschikbaar voor de media in commentaar.
The Authentication Company
Menno Stijl
Mstijl(at)thauco.com
www.thauco.com Tel.: 020 373 61 70
Mobiel: 06 533 529 24