Ketenoptimalisatie zal pas slagen, indien er tussen het management van bedrijven (ketenpartners) strategisch wordt afgestemd. Alleen dan zal de inzet van ICT succesvol zijn. Dit blijkt uit onderzoek dat VNU Exhibitions onlangs liet uitvoeren door Arengo Organisatie Advies in de aanloop naar de vakbeurzen Industrie & ICT en ICT & Logistiek, die op 7 en 8 november 2007 gelijktijdig plaatsvinden in de Jaarbeurs Utrecht. De eerste aandacht bij bedrijven gaat uit naar het op orde brengen van de eigen automatiseringssystemen. ICT heeft zijn reputatie als enabler en versneller gevestigd.
Arengo Organisatie Advies hield een aantal interviews met managers die verantwoordelijk zijn voor logistiek en/of ICT. Uit de gesprekken komt naar voren dat de supply chain van producenten, distributeurs en klanten de ‘driver’ is voor verbetering van bedrijfsvoering en het verhogen van de resultaten van de onderneming. Door integratie van ICT-systemen kunnen ketenpartners informatie uitwisselen en hun business verbeteren. Echter, zo bleek uit de interviews, pas als de doelstellingen van bedrijven op elkaar aansluiten, zal de ICT op elkaar aansluiten. Worden bedrijven (ketenpartners) het op strategisch niveau niet eens, dan zullen ze dat op ICT-niveau ook nooit worden. Primair investeren in ICT is in dat geval een kostbare en zinloze aangelegenheid. Nog een misser is dat bedrijven op businessniveau gemeenschappelijke doelen proberen te formuleren, alleen maar omdat men ICT-systemen aan elkaar wil koppelen.
ICT heeft prioriteit
Bij het aangaan van nieuwe zakelijke overeenkomsten is ICT niet leidend, vinden de geïnterviewde managers. ICT is volgens de ondervraagden een dagelijks aandachtspunt geworden, met name voor bedrijven met veel klanten die over aparte interfaces beschikken. Dat verhoogt de kwetsbaarheid. De toegevoegde waarde van ICT voor de dienstverlening en in het verbeteren van logistieke processen (goederenstromen) wordt door alle geïnterviewden onderkend.
Heeft ICT niet altijd even prominent op de agenda gestaan, nu is het wel een prioriteitsonderwerp, oordelen de ondervraagden. De rol van ICT is die van enabler en versneller. De eerste aandacht gaat uit naar het op orde brengen van de eigen ICT. Wereldwijd opererende bedrijven beschikken (per land of locatie) over verschillende bedrijfsinformatiesystemen, ook wel ERP-systemen (Enterprise Resource Planning) genoemd. Standaardisatie is gewenst om de uniformiteit en transparantie te verhogen. Ook streeft men naar migratie naar één omgeving.
Verticale integratie
Daarnaast zeggen managers verticale integratie van proces-, financiële en andere software als een groter vraagstuk te ervaren dan ketenintegratie. Beheersprocessen zijn immers essentieel voor een bedrijf. Er mag niets fout gaan. Sommige bedrijven zetten complete teams op het onderwerp industriële automatisering. Een van de activiteiten van zo’n team is het implementeren van een MES-laag, de verbindende laag tussen de ICT op de procesvloer en de ERP-laag. Waarmee het besef groeit onder bedrijven dat ICT nu ook nodig is op de productievloer, het versnelt de processen. Er is echter nog een wereld te winnen, aldus het onderzoek. ERP-systemen dekken genoemde vraag naar operationele processturing niet.
Voor meer informatie: Annette Bos, Projectmanager Industrie & ICT, 030 295 2836,
annette.bos@vnuexhibitions.comwww.vnuexhibitions.com