Rotterdam, 18 juli 2006 - China is een aantrekkelijk land om ICT-diensten aan uit te besteden. Het potentieel aan hoogopgeleide programmeurs en andere technici is groot, terwijl de loonkosten laag zijn. Bovendien willen Chinese high-tech bedrijven graag de Europese markt bedienen. Wel moet er in de volksrepubliek rekening worden gehouden met taal- en cultuuraspecten. En ervaring opdoen door middel van offshoring van een overzichtelijk project lijkt de aangewezen weg naar een succesvol partnership. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van de eerste Sino-Dutch IT Offshore Tour, die van 13 t/m 20 mei jl. plaatsvond.
Duurzaam
Automatiseerders hebben grote moeite om personeel te vinden. Het aantal informatici dat jaarlijks na een studie informatica de Nederlandse universiteiten en hogescholen verlaat, voldoet bij lange na niet aan de vraag. Iedereen vist in dezelfde vijver. Hierdoor worden projecten duurder en staan de mogelijkheden om in eigen land te groeien onder druk. De organisatoren van de eerste Sino-Dutch IT Offshore Tour, Victor de Pous en Paul Tjia, zien offshore outsourcing als een duurzame oplossing voor de vrijwel zeker structurele schaarste van ICT-beroepen in West-Europa. Cultureel-antropoloog Tjia is oprichter van het offshore-adviesbureau GPI Consultancy en De Pous is zelfstandig bedrijfsjurist en industrie-analist.
Uitbesteding De belangstelling voor het uitbesteden van ICT-werkzaamheden groeit sterk, deels richting Oost-Europa en vooral naar India. De Volksrepubliek China valt (nog) buiten het blikveld. “De onbetwiste leider in ICT-diensten en business process outsourcing, India, loopt waarschijnlijk binnen afzienbare tijd tegen haar grenzen op en is nu bezig om grote sourcing centra in de China op te zetten”, aldus Tjia. Zo wil het Indiase Infosys in Shanghai binnen drie jaar naar drieduizend medewerkers groeien.
Arbeidsplaatsen Het doel van de reis was om de delegatieleden kennis te laten maken met China en de Chinese ICT-industrie. Initiatiefnemer De Pous was na enkele China-reizen overtuigd geraakt van de mogelijkheden die het land op het gebied van informatie- en communicatietechnologie Nederlandse bedrijven kan bieden. Uitbesteding aan China betekent in zijn visie geen verlies aan Nederlandse arbeidsplaatsen, maar daarentegen noodzakelijke ondersteuning bij ondernemen en innoveren in Nederland. De onwaarschijnlijk grote ´talentpool´ van ICT-ers, de kwaliteit van het onderwijs en de kwaliteit van ICT-dienstverlening maken China als offshore sourcing-bestemming uitermate interessant.
Aandachtspunten Wel vraagt een aantal bijzondere omstandigheden om aandacht. Zo hebben sommige Chinese technologiebedrijven te maken met een hoog personeelsverloop, omdat ICT-ers overstappen wanneer zij hun werk niet langer uitdagend vinden, zorgt een doorgaans gebrekkige Engelse spreekvaardigheid voor communicatieproblemen en vereist het voorkomen van softwarepiraterij de implementatie van strikte, in het bijzonder, feitelijke maatregelen. Om eens wat te noemen, enkele offshore-softwarebedrijven hebben PC´s waarvan de USB-poorten zijn afgesloten en waarbij het ontwikkelteam werkt op een intern netwerk dat geen verbinding met Internet heeft.
Programma Op het programma van de studiereis stonden naast bezoeken aan individuele bedrijven, de Shanghai Jiao Tong University (SJTU) en software- en science-parken, twee bijzondere netwerkbijeenkomsten op de agenda. Daar gaven Chinese entrepreneurs onder leiding van regionale brancheorganisaties acte de présence, waaronder de Shanghai Software Industry Assocation (SSIA), de Software Offshore Business Union of Shanghai (SOBUS) en de Beijing Software Industry Association (BSIA). “Voor mij waren de networking events met de brancheverenigingen het zakelijke hoogtepunt van de reis”, zegt Joop van de Schaaf, adviseur bij managementadviesbureau ANDASS. Arthur Nederlof, Chief Technology Officer van e.Novation, een Europese ASP-dienstverlener in de zorg-, transport, en telecomsector, was al overtuigd van China als locatie voor het uitbesteden van ICT-werkzaamheden, maar nam deel aan de Sino-Dutch IT Offshore Tour vanwege haar netwerk- en matchmaking-karakter. En Erik Vingerhoed, directeur van het middelgrote softwarebedrijf Janse & Vingerhoed, die op zoek is naar .Net programmeurs, heeft China inmiddels op zijn shortlist gezet als land waar hij een eigen onderneming wil starten. Hij begint echter voorzichtig, met een kleine opdracht aan een lokale dienstverlener.
Brede ondersteuning De reis kon op brede ondersteuning rekenen. Naast de Nationale ICT-vakbeurs TINE (Amsterdam RAI) en kennispartner Quint B.V., traden de softwarebedrijven Finalist Group B.V. en eSoon International Corporation op als sponsors. Andere ondersteuning werd geboden door het Singaporese Ascendas Co., dat high-tech parken ontwikkelt en beheert, en outsourcing-dienstverlener Infosys (Shanghai) Ltd. uit India.
Volgende China IT-reis: 4 – 11 november 2006 Inmiddels zijn De Pous en Tjia bezig met het oprichten van een Sino-Dutch IT Network, waar als eerste de delegatieleden zich bij gaan aansluiten. Vervolgens worden Chinese ondernemers uitgenodigd om lid te worden. Een Nederlandse delegatie zal begin november opnieuw af reizen naar China. In Shanghai zal dan op 8 en 9 november een bezoek gebracht worden aan de jaarlijkse "Global IT Outsourcing Summit 2006".
Voor verdere informatie
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Paul Tjia of Victor de Pous.
GPI Consultancy Postbus 26151
3002 ED Rotterdam
Tel.: 010-4254172
Fax: 010-4254317
e-mail:
paul@gpic.nlMr. V.A. de Pous
Anton Constandsestraat 16
1097 HX Amsterdam
Tel.: 020-6655738
Fax: 020-6655818
e-mail:
depous@planet.nl