Door het ontstaan van samenwerkingsverbanden tussen mobiele operators ontstaat op de Europese markt een concurrentie tussen drie grote spelers: Freemove, Starmap en Vodafone. Vodafone heeft in 12 Europese landen een meerderheidsbelang in nationale mobiele operators die tezamen 89 miljoen Europese klanten bedienen. Daarnaast zijn nu twee grote allianties van mobiele operators ontstaan. De grootste is die van Orange, T-Mobile, Teléfonica en Telcom Italia die onder de naam Freemove in 21 landen diensten bieden aan 170 miljoen klanten. Een groot aantal kleinere operators in Europa heeft zich verenigd onder de naam Starmap en biedt haar diensten aan in 46 miljoen klanten in 10 landen.
De belangrijkste doelstelling van de allianties is om tegenwicht te bieden aan de wereldwijde overmacht van Vodafone. Door samen te werken hoopt men dezelfde schaalgroottevoordelen te kunnen realiseren, bijvoorbeeld bij de inkoop van telefoontoestellen en netwerkapparatuur.
Bovendien lijkt het bedoeld om beter te kunnen concurreren om de zakelijke klant. Zowel in het aanbieden van nieuwe diensten als in het bieden van concurrerende aanbiedingen voor roaming, het bellen via buitenlandse mobiele netwerken. Vooral internationaal georiënteerde bedrijven betalen een vermogen aan minuten die door hun medewerkers in het buitenland worden verbeld. In deze tijden van kostenbesparing is er van deze zijde veel interesse voor contracten met lagere roaming tarieven.
In Nederland maken alleen KPN Telecom en Telfort geen deel uit van één van deze drie partijen. Bij succesvol opereren van de allianties wordt het voor deze partijen in toenemende mate een probleem om te blijven concurreren in een markt die zich steeds meer op Europees niveau zal ontvouwen.
www.vka.nl