Het restauratie- en decoratieschilderwerk in de Koninklijke wachtkamers van NS-station Den Haag Hollands Spoor door De Jager Totaal in Utrecht, is winnaar van de juryprijs van de SchildersVakprijs 2010. Bezoekers van www.schildersvakprijs.nl kozen een ander project: museum Het Bussenmakershuis in Borne, geschilderd door leerlingen van Schilder^sCool Hengelo.
De bouwkundige en schilderkundige restauratie van de Koninklijke wachtkamers nam ruim tien jaar in beslag. De ruimtes worden maar een keer of vier per jaar gebruikt als leden van de Koninklijke familie vanuit Den Haag Hollands Spoor met de trein reizen. De wachtkamers werden in 1893 gebouwd door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, destijds in felle concurrentie verwikkeld met de Nederlandsche Rhijnspoorweg-Maatschappij. Om zich te verzekeren van steun van het Koninklijk huis bouwden beide maatschappijen op verschillende plaatsen in Nederland weelderige wachtkamers speciaal voor de Oranjes en hun hofhouding.
Die in Hollands Spoor, ontworpen door architect D.A.N. Margandant, zijn wel bijzonder weelderig: een eigen overkapte ingang geeft toegang tot een groots marmeren trapportaal, waaraan salons en kamers voor de vorst, zijn familie en de hofhouding liggen. De salon staat in direct contact tot het perron.
De ruimten zijn gedecoreerd met zogenaamde 'vorstenspiegels', schilderijen die de koning tot nobele overpeinzingen moeten aanzetten, en verder met een groot aantal zeer bijzondere decoratieschildertechnieken, zoals zeldzame behangimitaties: wanden waarvan je zou zweren dat er zijden behang op gespannen is.
De ruimtes in Hollands Spoor waren sterk vervallen: lekkages, vochtschade en schade door uitdroging deden hun verwoestende werk, verergerd door ondeskundig onderhoudsschilderwerk.
In een periode van tien jaar werden onder leiding van Architectenbureau Arcadis de ruimten bouwkundig en klimatologisch gered én werden de schilderingen hersteld. Zowel de bouwkundige aanpassingen áls het restauratieschilderwerk werd uitgevoerd door De Jager Totaal.
Het project was met tien andere projecten genomineerd voor SchildersVakprijs 2010. De jury koos dít project omdat het een waar 'feest van schilderkunst' is geworden: het aantal toegepaste technieken is in Nederland vrijwel ongekend, en alle zijn ze met groot vakmanschap uitgevoerd.
Publiekslieveling was het Bussemakerhuis in Borne. Dit museum, dat het woonhuis van een vlashandelaar in de 17e eeuw laat zien, is door leerlingen van Schilder^sCool Hengelo de afgelopen winter van de zolder tot de kelder geschilderd in een hoogglansverf in de authentieke kleuren. Het armlastige museum verkreeg daardoor voor relatief weinig kosten een stralend uiterlijk. Voor de circa dertig jongeren, die op de Schilder^sCool een werkend-lerenopleiding volgen tot professioneel schilder, was het een fantastisch project om in de winter, traditioneel een slappe periode in de schildersbranche, te mogen uitvoeren.
SchildersVakprijs is een initiatief van SchildersVakkrant, een uitgave van Eisma Bouwmedia, samen met Eisma's Schildersblad hét onafhankelijke vakblad voor de schilder- en onderhoudsbranche. De prijs wil de kwaliteit van en de waardering voor kwalitatief goed schilderwerk bevorderen door bijzonder schilderwerk te belonen. De prijs wordt voor het derde achtereenvolgende jaar uitgereikt.
De jury bestond dit jaar uit: Jan Maurits Schouten (hoofdredacteur SchildersVakkrant), Antoinette Bleijenberg (decoratieschilder), Florens van der Gaag (marktonderzoeker), Kees Doornenbal (architect), Johans Ariëns (directeur totaalonderhoudsbedrijf), Grabel van Bergen Henegouwen (directeur schildersbedrijf)
Meer informatie:
www.schildersvakprijs.nl
Jan Maurits Schouten, 06-31768824