Succesfactor nummer 1 voor verbetertrajecten rond het brede onderwerp kennismanagement is het bewerkstelligen van duurzame gedragsverandering. Toch is er opvallend weinig geschreven over hoe vorm en inhoud te geven aan gedragsverandering in relatie tot kennismanagement. De deze week bij uitgeverij Essentials verschenen monografie Kennismanagement en gedragsverandering heeft als doel deze leemte te vullen.
Succesvol kennismanagement (KM) heeft haar zwaartepunt in de sociale en psychologische aspecten van werken met kennis. Helaas overheersen bij de meeste KM-projecten de technologische aspecten. Wanneer we KM vergelijken met fietsen, dan pleit deze monografie ervoor om eerst iedereen te leren fietsen, de mogelijkheden te bieden om te fietsen en het belang van fietsen uit te dragen vóórdat iedereen een bedrijfsfiets uitgereikt krijgt. Dit staat in schril contrast met de praktijk waarin alleen aandacht wordt besteed aan de mogelijkheden en de prijs van de fiets.
Het boek
Kennismanagement en gedragsverandering bestaat uit vier delen. In het eerste deel worden de conceptuele fundamenten van kennismanagement neergelegd en worden op basis hiervan mogelijke benaderingen van kennismanagement besproken. In het tweede deel staat het vraagstuk rond het veranderen van gedrag centraal. Hierin wordt een praktisch model voor gerichte en duurzame verandering van gedrag uiteengezet. In het derde deel worden tal van maatregelen besproken om kennismanagement te bevorderen. Tot slot gaat het vierde en laatste deel over gedragsverandering als kern van kennismanagement. Hierin wordt een integraal model gepresenteerd voor het sturen op kennisprestatie.
De auteur
Dr. Johan H. Oldenkamp werkt als adviseur, trainer en coach bij OKS te Zeist. Als adviseur heeft hij sinds de jaren negentig een groot aantal bedrijven en instellingen geholpen in het verbeteren van kennismanagement. Als trainer heeft hij inmiddels tal van trainingen, cursussen en workshops over kennismanagement verzorgd, via zowel open inschrijvingen als in-company trainingen en ook schriftelijke leergangen. Met dit vierde boek van zijn hand over kennismanagement verwacht hij dit onderwerp weer een nieuwe impuls te geven voor praktische KM-verbeterplannen.
Kennismanagement en gedragsverandering is het tweede deeltje uit de nieuwe reeks monografieën die Essentials i.s.m. de Nederlandse Vereniging voor Beroepsbeoefenaren in de bibliotheek-, informatie- en kennissector (NVB) uitgeeft. Eerder verscheen de monografie Juridische aspecten van kennismanagement.

Kennismanagement en gedragsverandering telt 176 pagina’s, kost € 25,- incl. btw en verzendkosten, en is verkrijgbaar via de boekhandel en uitgeverij Essentials. ISBN 90 77252 04 5.
Essentials
Essentials is uitgever van boeken en tijdschriften voor professionals op het gebied van kenniseconomie, (kennis)management, e-learning, logopedie, outsourcing en offshoring.
Essentials
Postbus 30179
3001 DD Rotterdam
Tel. 010 2053479
info@essentials-media.nlwww.essentials-media.nl