Brussel, 8 april 2004 - Het centrum voor luchtvaartonderzoek Cenaero heeft de krachtigste computer van België in gebruik genomen. De computer telt maar liefst 176 Intel® processoren en kan een miljard berekeningen per seconde uitvoeren. Het Belgische Cenaero zal deze krachtpatser onder andere gebruiken om de luchtstromen rond complexe vormen zoals het landingsgestel van vliegtuigen in kaart te brengen en zo de geluidsniveaus te voorspellen en te kunnen reduceren. Volgens de vooraanstaande lijst van 500 krachtigste computers* ter wereld, zou deze supercomputer als eerste Belgische terug te vinden zijn in de top 250 – daarmee is het de krachtigste computer in België.
De Belgische supercomputer werd geïnstalleerd door ClusterVision in samenwerking met NEC High Performance Computing Europe. Het systeem bestaat uit een cluster (groep) van 85 servers en 3 redundante controle- en opslagservers. Die zijn zo opgesteld dat wanneer één server het laat afweten, een andere het onmiddellijk overneemt. Met zijn 176 Intel Xeon 3.06 GHz processoren, 176 Gigabyte aan werkgeheugen en 15 Terabyte aan opslagcapaciteit, kan de computer een theoretische piek halen van maar liefst 1 miljard berekeningen per seconde.
Al die rekenkracht hebben de ingenieurs van Cenaero nodig voor de moeilijke berekeningen die moeten leiden tot nieuwe ontwerpen voor vliegtuigrompen en motoren. Daarnaast zal de supercomputer gebruikt worden voor simulaties van luchtstromen rond complexe vormen, zoals het landingsgestel en de motorophanging van vliegtuigen. Die simulaties kunnen niet alleen het voortgebrachte geluid voorspellen maar de ingenieurs ook helpen om de geluidsoverlast te beperken.
Dr. Michel Delanaye, general manager van Cenaero: “Deze nieuwe computer – de snelste in België zo blijkt – zal onze onderzoekers en ingenieurs in staat stellen om de meest complexe simulaties en ontwerp-uitdagingen aan te gaan. Deze investeringen zijn mede mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van het Waalse gewest en het Europese FEDER fonds.”
Noot voor de redactie: illustratiemateriaal en foto’s zijn beschikbaar via www.mcsonline.nl/pers
* TOP500 Supercomputer sites
Het TOP500 project is in 1993 gestart om een betrouwbare basis voor het signaleren en volgen van trends op het gebied van high-performance computing te bieden. Tweemaal per jaar wordt er een lijst met de 500 krachtigste computersystemen ter wereld samengesteld en gepubliceerd. De beste presstaties op de Linback-benchmark dienen als meetsysteem. De lijst biedt uitgebreide informatie over de systemen, waaronder de technische specificaties en de belangrijkste toepassingsgebieden. Meer informatie is te vinden op www.top500.org.
CENAERO
CENAERO (Centre of excellence in aeronautical research) is een centrum voor toegepast onderzoek dat zich richt op de ontwikkeling van simulatietechnologieën voor de lucht- en ruimtevaartindustrie. CENAERO is in 2002 opgericht als een non-profit organisatie. De fondsen zijn voornamelijk afkomstig van de regio Wallonië en de Europese fondsen FEDER en FSE. Doelstelling van het centrum is om innovatie te ondersteunen bij bedrijven in luchtvaartindustrie in Wallonië, waarbij het zich richt op de ontwikkeling van multidisciplinaire simulatiesoftware van de volgende generatie. CENAERO participeert in verschillende Europese programma’s van het 5e raamwerkprogramma (PROMUVAL) en 6e raamwerkprogramma (VIVACE, PROHIPP). Het centrum telt een team van 20 hoop opgeleide ingenieurs die gespecialiseerd zijn in numerieke methoden, het modelleren van materialen en processen, Computational Fluid Dynamic, fysica en toegepaste wiskunde. De onderzoeksactiviteiten zijn georganiseerd volgens vijf strategische pijlers: het modelleren van assemblageprocessen en metaalvorming (virtuele fabricage), geavanceerde simulatietechnieken voor het voorspellen van de levenscyclus van materialen (metaalmoeheid) en materiaaleigenschappen (multi-schaal materiaalmodellering), hittepijp modellering voor toepassingen in de ruimtevaart, CFD multiphysics simulatie voor aero-acoustica en vloeistof-warmte-structuur interacties, optmalisatie, parallelle computertoepassingen en versnelling van de convergentie. Behalve de nieuwe NEC/ClusterVision cluster, beschikt CENAERO over een Silicon Graphics Altix 3700 server met 28 Intel® Itanium™ 2 processors.
ClusterVision
ClusterVision is gespecialiseerd in het ontwerp, de implementatie en de ondersteuning van grootschalige reken-, opslag- en databaseclustersystemen. Het technische team van ClusterVision heeft een aantal van de grootste en meest complexe reken- en opslagclusters in Nederland en Groot Brittannië ontworpen en geïmplementeerd. Tot de klanten behoren Delft Hydraulics, TNO en de Universiteiten van Leiden en Amsterdam in Nederland, en het Rutherford Appleton Laboratory, het Imperial College London en de Universiteiten van Oxford, Manchester en Leeds in Groot Brittannië. ClusterVision heeft vestigingen in Amsterdam en Londen.
Intel is ’s werelds grootste chipfabrikant en een vooraanstaand producent van personal computer-, netwerk- en communicatieproducten. Meer informatie over Intel is te vinden op: http://www.intel.com/pressroom/.
Voor meer informatie:
Intel Benelux, Kristof Sehmke, Communicatie Manager, telefoon +32 (0)3 450 08 11, e-mail: kristof.sehmke@intel.com
ClusterVision BV, Matthijs van Leeuwen, +31 (0)23 5677510, e-mail: m.vanleeuwen@clustervision.com
Monogram Communication Strategies (MCS) BV, Marieke Leenhouts, telefoon +31 (0)23 562 82 08, e-mail: mariekel@monogram.nl