Wommelgem, februari 2004 - Ecma - de internationale standaardisatie associatie voor ICT-systemen - heeft de specificaties gepubliceerd voor de diskcartridges van de door Plasmon ontwikkelde UDO (Ultra Density Optical) technologie. De Standard 350 van Ecma beschrijft de eerste internationale standaard op dit gebied en onderstreept het internationaal snel groeiende belang van UDO.,
De Ecma Standard 350 draagt de titel ‘Data Interchange on 130 mm Rewritable and WORM UDO Data Cartridges - Capacity 30 GB per Cartridge - First Generation’. De standaard specificeert de mechanische, fysische en optische karakteristieken van UDO diskcartridges en biedt een standaard voor de volume- en filestructuur op de disks. Daarmee waarborgt de nieuwe standaard volledige data-interchange tussen UDO optische opslagsystemen en media.
Ecma is een internationale associatie en heeft tot doel te komen tot standaardisatie van Informatie- en Communicatiesystemen. Sinds de oprichting in 1961 heeft Ecma circa 335 standaards gespecificeerd waarvan 40% door andere standaardisatiecommissies (waaronder ISO/IEC JTC1) is geadopteerd als internationale industriestandaard.
De Ecma Standard 350 is opgesteld door de Technical Committee TC31, die sinds 1984 binnen Ecma actief is voor de standaardisatie van optische disks en optische diskcartridges. De nieuwe standaard wordt nu voorbereid om het acceptatieproces in diverse internationale commissie te doorlopen, waardoor die uiteindelijk tot ISO-standaard kan worden verheven. Ecma is initiatiefnemer en belangrijkste gebruiker van de ‘fast-track’ procedure die daarvoor wordt gehanteerd.
Om te testen of een diskcartridge aan alle specificaties voldoet, omvat de Ecma Standard 350 een beschrijving van de vereiste testomgeving. Als een diskcartridge aan de specificaties voldoet, biedt die een gewaarborgde uitwisselbaarheid binnen een gespecificeerd gebied van de omgevingsfactoren.
Testcondities
De standaard beschrijft de condities waaronder de tests moet worden uitgevoerd; de condities van de omgeving waarin de cartridges worden gebruikt en bewaard; de mechanische en fysische karakteristieken en de maatvoering van de cartridges; het formaat waarin de informatie op de disks wordt opgeslagen - zowel voor voorbeschreven geperste disks met vaste informatie als voor disks die door de gebruiker worden beschreven - inclusief de fysieke indeling in tracks en sectors, de error correction codes en de te gebruiken modulatie-methodieken.
Schrijf/leeskarakteristieken
Daarnaast beschrijft de standaard de karakteristieken waaraan de vaste informatie op voorbeschreven schijven moet voldoen en de thermo-optische karakteristieken van beschrijfbare schijven zodat die in alle UDO-systemen kunnen worden beschreven. Ook omvat de Standard 350 eisen waaraan de kwaliteit van door gebruikers weggeschreven informatie tenminste moet voldoen om door alle UDO-drives te kunnen worden uitgelezen.
Rewritable en True Worm
De Ecma Standard 350 kent twee typen UDO-disks: Rewritable en True WORM.
Beide zijn tweezijdig beschrijfbaar met een nominale capaciteit van 15 MB per zijde. De specificaties voor UDO True WORM geeft de zekerheid dat alle UDO-media voldoen aan de hoogste eisen op het gebied van data-authenticiteit en data-integriteit.
UDO maakt gebruik van Phase Change Recording dat de moleculaire structuur van de True WORM disks voortdurend wijzigt. Specifieke merktekens zorgen er daarbij voor dat deze schijven op geen enkele manier kunnen worden gewist of gewijzigd. Pogingen tot wijziging van de informatie worden in de merktekens vastgelegd, zodat die altijd kunnen worden getraceerd.
De Rewritable UDO-media kunnen herhaald worden beschreven, gelezen, gewijzigd en gewist. De nieuwe standaard schrijft voor het wissen van gegevens een specifiek ‘erase power level’ voor, waarmee de levenscyclus van de media wordt gemaximaliseerd. Het gespecificeerde niveau is voldoende voor het wissen of overschrijven van een track zonder de opnamelaag van de schijf te beschadigen of informatie in naastliggende tracks aan te tasten.
Andere specificaties
Om aan de specificaties van de Ecma Standard 350 te voldoen, moeten de cartridges ook een valproef doorstaan. De standaard schrijft voor dat een UDO-cartridge vanaf een hoogte van 1,20 meter moet kunnen vallen zonder technische schade aan de cartridge, ongeacht de hoek of zijde waarop de cartridge neerkomt. De voorgeschreven ontladingstest waarborgt bovendien dat de optische diskcartridge eventuele elektrostatische lading die in en op de cartridge kan ontstaan, correct afvoert.
De Standard 350 geeft ook uitgebreide specificaties voor faciliteiten zoals algoritmes voor error correction, het beheer van fouten die kunnen ontstaan bij read-ahead en voor de maximaal toegestane afwijking in de hoeksnelheid van de disk.
Meer informatie over de Ecma Standard 350 is te vinden op http://www.ecma-international.org.
Een lijst van Ecma standaards voor 130 mm disks die al als wereldstandaard zijn geadopteerd door ISO/IEC JTC1 is te vinden op www.iso.ch.
Ultra Density Optical
UDO-drives maken gebruik van lasers met blauw licht. Daarmee wordt een aanzienlijk hogere informatiedichtheid gerealiseerd dan bij CD’s en DVD’s die werken met rode lasers. Dat leidt tot drastisch hogere capaciteiten per UDO-cartridge.
Het blauwe laserlicht wijzigt de fase van één van de lagen van het schijfmateriaal, waarna de informatie ook weer volledig optisch wordt uitgelezen. Deze Phase Change Recording waarborgt de integriteit van de opgeslagen informatie volledig gedurende tenminste 50 jaar. UDO voldoet daarmee aan de hoogste eisen die overheden en toezichthouders hiervoor stellen.
De UDO-cartridges van de eerste generatie hebben een capaciteit van 30 GB; de derde generatie zal 120 GB per cartridge bieden. Naar verwachting zullen de capaciteiten van de drives en media elke 18 tot 24 verdubbelen.
De afmetingen van de UDO drives en media zijn conform de 5,25 inch ISO standaard. Daardoor kunnen UDO en MO drives en media in één library worden gecombineerd. Dat leidt tot lage migratiekosten bij de gefaseerde overstap van MO naar UDO-media.
Toekomstige UDO-drives zullen altijd backward-compatible zijn met hun voorgangers; de al aanwezige cartridges kunnen daardoor ook in de nieuwe drives gebruikt worden.
Over Plasmon
Plasmon (LSE:PLM) is opgericht in 1987 en biedt een volledige productlijn geautomatiseerde professionele archiveringsbibliotheken, optische drives, media en software voor digitale opslag. Wereldwijd heeft Plasmon meer dan 500 werknemers in dienst. Zij maakt jaarlijks een omzet van meer dan $100m. Het hoofdkantoor is gevestigd in Cambridge, Engeland.
Onder haar klanten telt Plasmon bedrijven, instituten en overheidsdiensten die door een mondiaal service- en support netwerk ondersteund worden. Plasmon’s uitgebreide productportfolio omvat UDO™ (Ultra Density Optical), 5.25 inch MO (Magneto Optical), DVD/CD, LTO/AIT Tape, 12 inch TrueWORM drives en jukeboxen, media- en opslagmanagement software. Plasmon loopt met deze producten voorop op het vlak van technische innovatie, betrouwbaarheid en flexibiliteit. Meer informatie is te vinden op www.plasmon.com.
Illustraties kunt u vinden op
http://www.plasmon.com/products/imagelibrary.html
Plasmon en UDO zijn geregistreerde handelsmerken van Plasmon Plc. Copyright 2003
Noot voor de redactie:
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met:
Plasmon Data NV
Dirk Jan Vermeulen
Telefoon: +32 (0)3 355 19 80
E-mail: dvermeulen@plasmon.co.uk
of met:
Presscom
Telefoon: 030-6051415
E-mail: l.t.vrugt@inter.nl.net