www.whizpr.nlProgressCommunications.euwww.marcommit.nl
ProgressCommunications.euwww.deepr.nlINFLUX PR

x.com/ictberichten
Datum: (25 dagen geleden)
Bedrijf:
PR: Marcommit

Niet datasoeverein: één op de vijf organisaties heeft geen controle over eigen data

De helft vreest dat buitenlandse autoriteiten toegang hebben tot bedrijfsdata, ook als die in de EU staat

Utrecht – Twintig procent van de Nederlandse organisaties is niet datasoeverein: zij hebben geen volledig zeggenschap over waar hun data staat, onder welke wetgeving die valt en wie er toegang toe heeft. Dat blijkt uit onderzoek van Proximus NXT Nederland onder ruim 550 beslissers en eindverantwoordelijken op het gebied van ICT en automatisering. De zorgen over databescherming zijn daarbij groot: de helft (51%) maakt zich zorgen dat niet-Europese autoriteiten toegang krijgen tot bedrijfsdata, zelfs wanneer deze binnen de EU is opgeslagen. Daarmee neemt ook de bezorgdheid over toekomstige afhankelijkheid toe. 42 procent verwacht dat Europese bedrijven binnen vijf jaar volledig afhankelijk zijn van niet-Europese cloudleveranciers, tenzij er sterke Europese alternatieven komen.

Cloudafhankelijkheid: groot bewustzijn, maar beperkte regie
Die afhankelijkheid maakt ook dat organisaties zich steeds vaker bewust zijn van de risico’s. Een derde van de organisatie (32%) ervaart een gebrek aan transparantie van cloudleveranciers over de locatie en toegang tot hun data. En 59 procent vermijdt bewust cloudleveranciers waarbij datasoevereiniteit twijfelachtig is. Toch accepteert 29 procent de risico’s van dataopslag in het buitenland zolang de prijs en prestaties gunstig zijn. Dit laat zien dat organisaties de gevaren kennen, maar dat commerciële overwegingen en beperkte alternatieven hen er soms van weerhouden om volledig datasoeverein te opereren.

Als het gaat om de barrières om datasoeverein te worden, springt één factor er duidelijk uit: kosten. 42 procent noemt dit als grootste drempel, gevolgd door afhankelijkheid van cloudleveranciers (38%) en een gebrek aan kennis of expertise (34%). Slechts dertien procent geeft aan helemaal geen barrières te ervaren. Dat betekent dat de overgrote meerderheid van de organisaties wel de wil heeft om de regie over hun data te versterken, maar tegen concrete obstakels aanloopt.

Urgentie groeit, bereidheid tot investering neemt toe
Ondanks de drempels groeit het besef dat datasoevereiniteit een strategische randvoorwaarde is geworden die niet langer kan wachten. Bij een derde (36%) is het een topprioriteit voor de komende twaalf maanden en bijna de helft (43%) is bereid hogere kosten te accepteren als dit bijdraagt aan Europese technologische soevereiniteit. Bovendien verwacht de meerderheid (57%) dat organisaties in de toekomst uitsluitend nog zaken zullen doen met cloudleveranciers die datasoevereiniteit kunnen garanderen. Een duidelijk signaal dat de markt in beweging is.

Toch is de omslag nog niet breed ingezet. Slechts 28 procent verwacht dat hun organisatie binnen drie jaar overstapt naar Europese cloudoplossingen. En ook op het gebied van generatieve AI zijn organisaties kwetsbaar: een op de vijf (17%) organisaties gebruikt generatieve AI-tools voor gevoelige data zonder dat er enig beleid of bewustwording aanwezig is binnen de organisatie. Dat terwijl de risico’s van datalekken of ongewenste toegang juist bij AI-toepassingen aanzienlijk kunnen zijn.

Ronald van Heek, CEO van Proximus NXT Nederland: “Organisaties weten steeds beter wat datasoevereiniteit inhoudt en waarom het ertoe doet. Maar weten is niet hetzelfde als handelen. De combinatie van kostenoverwegingen, leveranciersafhankelijkheid en beperkte kennis zorgt ervoor dat veel organisaties de regie over hun data nog onvoldoende in handen hebben. Tegelijkertijd zien we dat de bereidheid om te investeren in Europese oplossingen groeit. Zeker nu de geopolitieke context het onderwerp steeds urgenter maakt. Organisaties doen er goed aan om nu concrete stappen te zetten: breng in kaart waar je data staat en onder welke wetgeving die valt, stel beleid op voor het gebruik van AI-tools met gevoelige informatie en toets cloudleveranciers actief op hun garanties rondom datasoevereiniteit.” 
Recent van Proximus NXT  
Niet datasoeverein: één op de vijf organisaties heeft geen controle over eigen data

Geen nood- en herstelplan bij digitale uitval voor één op de vijf organisaties

Politiek laat datasoevereiniteit liggen, terwijl 75 procent van organisaties zich zorgen maakt

Verstreken tijd: 25 dagen
PR contact  

Logo Marcommit
Proximus NXT contact  

+31 (0)30 – 247 77 11
www.proximusnxt.nl

Marcommit is hét full service B2B marketing bureau van Nederland! Wij helpen jouw bedrijf met offline en online marketing campagnes die écht werken.
 Spotlight  
Logo Companial
Logo 12Build
Logo Key2XS
Logo Frontline Solutions
Logo Delta-N B.V.
Logo R-Go Tools B.V.
Logo Blastic
Logo Key2XS
Logo BusinessCom
Logo NetBoss B.V.
Logo Cyemptive
Logo RawWorks B.V.
Logo Drukbedrijf
Logo Axians
Logo DPDK
Logo SCOS ViaCloud BV
Logo Web Wings
Logo Frontline Solutions
Logo Keuze.nl BV
Logo We talk SEO B.V.
Logo We talk SEO B.V.
Logo We talk SEO B.V.
Logo Data Tribes
Logo MCS B.V.
Logo Onventis B.V.
Logo Web Wings
Logo Msafe
Logo Onventis B.V.
Logo Networking4ALL
Logo Networking4ALL
Logo Palo Alto Networks
Logo Ctac
Logo Veeam Software
Logo IG&H
Logo Vultr
Logo Schneider Electric
Logo Keepit
Logo EPAM Systems
Logo NetApp
Logo NCOI Opleidingen
Logo Web Wings
Logo Visma
Logo FlowQi
Logo Red Hat
Logo KnowBe4
TARIEVEN
Publicatie eenmalig €49

PUBLICATIEBUNDELS
6 voor €199
12 voor €349
Onbeperkt €499

EENMALIG PLAATSEN
Persbericht aanleveren

REGELMATIG PLAATSEN
Bedrijfsabonnement
CONTACT
Persberichten.com
JMInternet
Kuyperstraat 48
7942 BR Meppel
Nederland
info@persberichten.com
KvK 54178096

VOLGEN
@ICTBERICHTEN

ZOEKEN
IT bedrijf
IT PR-bureau
OVER ONS
Persberichten.com, hét platform voor IT/Tech persberichten

DATABASE
103434 persberichten
7016 bedrijfsprofielen
59 PR-bureauprofielen
17266 tags

KENMERKEN
• Behouden tekstopmaak
• Foto/illustratie/logo
• Downloadbare bijlages
• Profiel met socials
 
www.deepr.nlProgressCommunications.euwww.marcommit.nl
INFLUX PRwww.deepr.nlwww.deepr.nl